Breaking News

Euro 2024, Ελβετία – Γερμανία 1-1: Ο Φίλκρουγκ στο 90+2′ λύτρωσε τους Γερμανούς που κράτησαν την πρωτιά

Η Γερμανία είναι οριστικά πρώτη στον όμιλο. Οι Γερμανοί ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τους Ελβετούς, οι οποίοι προκρίθηκαν στους 16 ως δεύτερη, για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Euro 2024.

Λυτρωτής για την Μάνσαφτ ήταν ο Νίκλας Φίλκρουγκ, ο οποίος πέτυχε το σημαντικό γκολ στο 90+2′. Οι Ελβετοί είχαν προηγηθεί με τον Εντόι στο 28.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Γερμανία κυκλοφορούσε την μπάλα και έψαχνε τρόπο να γίνει απειλητική. Στο 3′ ο Χάβερτς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Ζόμερ να δείχνει αντανακλαστικά και να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 18ο λεπτό η Μάνσαφτ βρήκε δίχτυα.

Ο Άντριχ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Ζόμερ έκανε λάθος εκτίμηση και είδε την μπάλα να περνάει την γραμμή. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Μουσιάλα πάνω στον Έμπισερ, νωρίτερα στη φάση, με τον διαιτητή να βλέπει τη φάση στο μόνιτορ, μετά από ειδοποίηση του VAR.

Στο 28′ η Ελβετία αιφνιδίασε τους Γερμανούς. Γύρισμα του Φρόιλερ από τα αριστερά, ο Εντόι έκανε την κίνηση και άπλωσε το πόδι του για να κάνει το 1-0. Μάλιστα, οι Ελβετοί αμέσως μετά είχαν ευκαιρία και για το 2-0, με τον Εντόι να σουτάρει, αλλά την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία.

Στο 42′ η Γερμανία έφυγε στην αντεπίθεση, ο Μουσιάλα άργησε να ανοίξει την μπάλα στον Χάβερτς, ο οποίος όταν πήρε την μπάλα, αστόχησε. Έτσι, το πρώτο μέρος έκλεισε με την Ελβετία να προηγείται.

Η Γερμανία μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να βρει απάντηση στο γκολ του Εντόι. Στο 51′ ο έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Μουσιάλα, εκείνος σούταρε εκτός περιοχής, ο Ζόμερ απέκρουσε, ο Γκιντογκάν πήρε το ριμπάουντ, όμως ήταν άστοχος. Στη συνέχεια η Μάνσαφτ είχε κάποιες μη απειλητικές τελικές, με τον Νάγκελσμαν από την πλευρά του να προσπαθεί να διορθώσει την κατάσταση.

Οι Γερμανοί συνέχιζαν να πιέζουν. Στο 82′ ο Kρόος από δύσκολη γωνία εκτέλεσε απευθείας φάουλ ο Ζόμερ έδιωξε, ο Σανέ πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ, όμως αστόχησε. Τρία λεπτά αργότερα από ευνοϊκή θέση στην περιοχή, ο Χάβερτς δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Λίγο νωρίτερα, ο Βάργκας κατάφερε να βρει δίχτυα, όμως το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς ήταν εκτεθειμένος. Εν τέλει, η Γερμανία, λίγο πριν από το φινάλε μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Ράουμ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Νίκλας Φίλκρουγκ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

• ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Εμπολό (65′ Ντουά), Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκες, Εντόι (65′ Αμντουνί), Έμπισερ, Σερ, Ρίντερ (65′ Βάργκας)
  • ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Ρίντιγκερ, Τα (61′ Σλότερμπεκ), Κίμιχ, Χάβερτς, Κρόος, Μουσιάλα (76′ Φίλκρουγκ), Βιρτς (76′ Σανέ), Μίτελστετ (61′ Ράουμ), Γκιντογκάν, Άντριχ (65′ Μπέιερ)